Konsolbord, sengustavianskt, tillskrivet Thoman
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ERNST PHILIP THOMAN (hovbildhuggare 1796-1818) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerat, hörnfleuronger, sarger med vinlövsrankor och pärlstav, helskulpterade ben krönta av egyptiserande huvuden, avsmalnande kannelerade ben, carraramarmorimiterande träskiva med underliggande originalbemålning, sargen med bläckpåskrifter Tillhört Mjörnaren R. Sundberg Wärka Kvarn 1876 samt Rep. af J. Nordensson Fridhem Rosersberg 1935, höjd 76,5, 94,5 x 46 cm, slitage, förgyllningsskador, smärre kompletteringar, äldre förstärkningar samt spår av förstärkningar
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 332, jämför konsolbord i salongen på Krusenbergs herrgård, etikettsignerat av Ernst Philip Thoman
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1135, jämför snarlikt konsolbord signerat IPT (möjligen Invent Philip Thoman)
Den tyskättade Ernst Philip Thoman (1760-1833) kom från en familj med stark tradition inom konsten, hans far Georg Gottlieb Thoman var bildhuggare och hans farfar var den tyske konstnären Ernst Philipp Thomann von Hagelstein. Som 14-åring började Thoman som lärling hos hovbildhuggaren Sjöberg i Stockholm och 1781-1790 praktiserade han hos slottsbildhuggaren Pehr Ljung. 1790 anställdes Thoman av hertig Fredrik Adolf för att utföra bildhuggeriarbeten på Tullgarns slott och 1796 utnämndes han till hovbildhuggare hos hertig Karl, en tjänst som han innehade fram till 1818.
På 1870-talet tillhörde konsolbordet, enligt påskriften, en mjölnare Sundberg vid Verka kvarn. Verka var belägen i ett landskap rikt på slott och herresäten. I princip är det lika långt därifrån till Rosersberg, Runsa, Vallstanäs och Stora Wäsby. Det förefaller rimligt att konsolbordet ursprungligen stått på någon närbelägen gård och under 1800-talets andra hälft och blivit utrangerat till förmån för den våg av nystilar som drog genom inredningarna på besuttna herresäten.
1137
2017-12-12