Konsolbord, stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, framtagen originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med akantus och kymation, fronten med skulpterade ymnighetshorn, Mercurius kaducé och akantusblad, målad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 81, 85 x 40 cm, slitage, smärre dekorskador och lagningar, retuscher

1072

2017-12-12