Konsolbord, stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, framtagen originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med akantus och kymation, fronten med skulpterade ymnighetshorn, Mercurius kaducé och akantusblad, målad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 81, 85 x 40 cm, slitage, smärre dekorskador och lagningar, retuscher
1072
2017-12-12