Läsljusstake, Österrike, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
130000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
LÄSLJUSSTAKE, 1800-talets första hälft, sannolikt Wien, för två ljus, polerat stål och pärlemo, ställ på fyra tassfötter, bottenplatta av pärlemosnäcka, uppsvängt handtag med snäcka, räfflade ljuspipor, dekor av genombruten palmett, höj- och sänkbar skärm med kanter av pärlemo, målad och kolorerad glasskärm med motiv från Graben i Wien, höjd 36,5 cm, lagningar, smärre bristning, stommen något anlupen
1043
2017-12-12