Ljuskrona, 1700-talets slut/omkring 1800
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
125 000-150 000 SEK
LJUSKRONA, 1700-talets slut/omkring 1800, för 16 ljus, försilvrad stomme i mässing, krönt av plym med ovaler och droppar, girlanger med droppar, knappar och piggar, stam i form av fasettslipat spjut, övre ring med kopplade ljusarmar och kläppar, kedjeglas av romboider, ljusringen med akantusblad, S-formade ljusarmar med girlanger och kläppar, korgbotten med ovaler och avslutande pinjekotte, höjd 115 cm, smärre nagg, spår av spröt
1176
2017-12-12