Ljuskrona, Louis XVI
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
LJUSKRONA, Louis XVI, sannolikt Tyskland, för fyra ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, spröt och kedjor sannolikt försilvrade, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, kläppar, knappar och ovaler, krönt av plym, övre ringen i form av öppen drottningkrona behängd med girlanger, kedjor av fönsterglasbindning, mitten med slipad obelisk med plymer, ljusringen med bandfläta, svängda ljusarmar med akantusblad och koniska ljuspipor, nedre ring och avslutande bladbeslag och pinjekotte, höjd 84 cm, slitage, nagg, omarbetad och kompletterad, ljusringen med spår av plymer
LTTTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland del II, Malmö 1967, sidan 88f, jämför ljuskrona i blå salongen på Salsta slott
1088
2017-12-12