Ljuskrona, rokoko
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
LJUSKRONA, rokoko, för fem ljus, burformad stomme i delvis brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor, gjutna druvklasar och margueriter, blåsta stamglas på mässingsklädd stång, stavverk med pärlor och rosetter, avslutande kläpp, höjd 70 cm, slitage, nagg, kompletteringar, spår av elektrifiering
1174
2017-12-12