Ljusstakar 1 par silver Sickman Stockholm 1759

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, av Georg Friedrich Sickman, Stockholm 1759, välvd, kälad fot med svängda åsar, balusterskaft och ljuspipa med vriden, fasetterad dekor, vid fot och ljuspipa rocailler i relief, ostämplade ljusmanschetter, höjd 21,5 cm, vikt 593 g

HISTORIK
G. F. Sickman utnämndes 1750 till hovguldsmed och levererade under 1750-talet flera uppsättningar av fat, skålar, terriner och ljusstakar till den kungliga silverkammaren.

1315

2017-12-12