Ljusstakar, rokoko, av Johan Anjou
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
JOHAN ANJOU (tenngjutare i Gävle 1763-1804/10), ett par ljusstakar, rokoko, fyrstämplade IA Gävle 1765 (ena ljusstaken med fyra mästarstämplar), tenn, balusterformad pipa med vridna åsar på uppsvängd fot, fasta manschetter, höjd 18 cm, slitage
1014
2017-12-12