Ljusstakar, rokoko, av Johan Anjou

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

JOHAN ANJOU (tenngjutare i Gävle 1763-1804/10), ett par ljusstakar, rokoko, fyrstämplade IA Gävle 1765 (ena ljusstaken med fyra mästarstämplar), tenn, balusterformad pipa med vridna åsar på uppsvängd fot, fasta manschetter, höjd 18 cm, slitage

1014

2017-12-12