Lorens Pasch d.ä, Friherinnan Ehrenpreus

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

LORENS PASCH D.Ä.
1702-1766
Porträtt av friherrinnan Catharina Ehrenpreus, född Lindroth klädd i ljusgrå klänning och hermelinbrämad mantel - midjebild
Signerad och daterad på baksidan Lorentz Pasch 1748. Olja på duk, 80 x 64 cm.
Baksidan med samtida påskrift: "Friherrinnan ock Riksrådinnan frü Catarina Ehrenpreus, född Lindroth, måhlat åhr 1748"
Samtida förgylld och bronserad ram i rokoko

Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1920:819

PROVENIENS
Godsägare Jonas Kjellberg, Frielsberg, Västergötland

Catharina Lindroth (1692-1775) var gift med riksrådet friherre Carl Diedric Ehrenpreus (1692-1760)

2119

2017-12-13