Lorens Pasch d.ä, Friherinnan Ehrenpreus
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LORENS PASCH D.Ä.
1702-1766
Porträtt av friherrinnan Catharina Ehrenpreus, född Lindroth klädd i ljusgrå klänning och hermelinbrämad mantel - midjebild
Signerad och daterad på baksidan Lorentz Pasch 1748. Olja på duk, 80 x 64 cm.
Baksidan med samtida påskrift: "Friherrinnan ock Riksrådinnan frü Catarina Ehrenpreus, född Lindroth, måhlat åhr 1748"
Samtida förgylld och bronserad ram i rokoko
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1920:819
PROVENIENS
Godsägare Jonas Kjellberg, Frielsberg, Västergötland
Catharina Lindroth (1692-1775) var gift med riksrådet friherre Carl Diedric Ehrenpreus (1692-1760)
2119
2017-12-13