Lorens Pasch d.ä. Porträtt av Maria Eleonora
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
LORENS PASCH D.Ä.
Porträtt av änkedrottning Maria Eleonora i svart låghalsad dräkt bärandes örhängen av pärlor och strålkrona - bröstbild
Olja på duk, 81 x 64 cm.
Text på duken: Maria af Brandenburg Konung Gustaf Adolfs gemål
Registrerad och fotograferad av Svenska Porträttarkivet (SPA), Nationalmuseum, april 1967
PROVENIENS
Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
adelsmannen Alexander Seton (1738-1814)
medicine doktor Patrik Seton (1766-1837)
godsägare Alexander Seton (1806-1884)
hovjägmästare Patrik Baron Seton (1849-1911)
Klingsta gård, Danderyds socken, Stockholms län
godsägare Alexander Georg Seton (1882-1966)
därefter genom arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR:
Albin Roosval: Svenska hem i ord och bilder, 18:e årgången, Stockholm 1930, avbildad i salongen på Klingsta sidan 213, omnämnd sidan 214
Lorens Pasch d.ä. utförde målningen av änkedrottning Maria Eleonora efter ett äldre original av okänd konstnär (M:E 18). Utöver det aktuella porträttet utförde Pasch d.ä. flera andra exemplar av änkedrottningen. Ett finns i samlingarna på Gripsholm där Maria Eleonora avbildas i midjebild (NMGrh 820), ett har funnits på Thureholm där hon avbildas närmast i knäbild samt ett som såldes på Bukowskis hösten 1956, katalognr 73, där hon återges i knäbild.
2121
2017-12-13