Lorent August Lindholm, Flicka med blommor
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000-12 000 SEK
LORENTZ AUGUST LINDHOLM
1819-1854
Flicka med blommor
Signerad LA Lindholm. Olja på duk, 30,5 x 25,5 cm.
Utförd ca 1843
PROVENIENS
Silversmed Gustaf Möllenborg, Stockholm
UTSTÄLLD
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1843, katalognr 204
LITTERATUR
Emil Hultmark: Kungliga Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 181
2056
2017-12-13