Louis Jean Desprez, Gustav III:s Opera
Klubbat för:
210000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
LOUIS JEAN DESPREZ
1743-1804
Décor de théâtre pour l'acte III dans le drame de "La Reine Christine"
Penna och svart bläck, lavering, akvarell, förhöjningar med täckvitt på papper, 31 x 41 cm.
Signerad med inskription på baksidan: "Omage a M M: Robert premier vaslet de chambre De S: M: Le Roi de Suède le 24 décembre 1784 Desprez"
PROVENIENS
Förste tjänare i kungens kammare Marcel Robert (hovkvartermästare vid Gustav III:s hov)
1783 uppmärksammades den franske konstnären Desprez' arbeten av Gustav III, som sökte efter någon att ansvara för scendekorationerna till de historiska dramer han planerade. Kungen erbjöd Desprez ytterst generösa villkor och konstnären flyttade till Sverige 1784. Där blev hans första scendekorationer till premiäruppförandet av "Drottning Christina" en sensationell framgång. I tio år fortsatte han sedan att skapa magnifika teaterdekorer, arkitektritningar och historiska målningar för den upplyste svenske monarken.
2059
2017-12-13