Målkärl, Lars Björn, Norrköping 1724
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
8 000-10 000 SEK
LARS BJÖRN (mästare i Norrköping 1721-1728/31), målkärl motsvarande stop, barock, tenn, trestämplat LB Norrköping 1724, smalkonisk, slät, överfalsat lock, bandhänkel, uppsvängt tumgrepp, höjd 25,5 cm, slitage, locket med smärre bristning
1013
2017-12-12