Marcus Larson, Skeppsbrott
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
MARCUS LARSON
1825-1864
Skeppsbrott
Signerad och daterad M.Larsson.51. Olja på duk, 31 x 40 cm.
PROVENIENS
Konsul Birger Månsson, Norrköping
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, elfte delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 582, samling 1000
2063
2017-12-13