Michiel Jansz. Van Miereveld, Gustav II Adolf

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

MICHIEL JANSZ. VAN MIEREVELD
hans art
Porträtt av kung Gustav II Adolf
Olja på duk, 64 x 56 cm.
Jämför Gripsholm nr 2052

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, hösten 2001, katalognr 1217

2123

2017-12-13