Michiel Jansz. Van Miereveld, Gustav II Adolf
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
MICHIEL JANSZ. VAN MIEREVELD
hans art
Porträtt av kung Gustav II Adolf
Olja på duk, 64 x 56 cm.
Jämför Gripsholm nr 2052
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, hösten 2001, katalognr 1217
2123
2017-12-13