Miniatyrkabinettskåp, 1600-talets första hälft
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
KABINETTSKÅP, 1600-talets första hälft, barock, Sydtyskland, möjligen Augsburg, stomme i orientaliskt träslag, blindträ i ek, fanerat med ebenholtz, graverade inläggningar av elfenben, ovansidan med handtag av silver, fem sidor med intarsiafält, motiv av groteskornamentik, lådinredning bakom klaff, lås av delvis brännförgyllt stål med ornamentik, lådor med brännförgyllda knoppar av mässing, fyllningar med växtornamentik, nyckel medföljer, höjd 8, 11,5 x 8 cm, smärre kompletteringar och lagningar
PROVENIENS:
Förvärvat under 1940/50-talet av den nuvarande ägarens mor
LITTERATUR:
Johan Knutsson: Kabinettskåp på Skokloster, Bålsta 1985, sidan 42ff
1054
2017-12-12