Nattkommod, stockholmsarbete i senbarock

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

NATTKOMMOD, stockholmsarbete i senbarock, träskuren dekor i furu, nyckelskyltar i mässing, konturerad sarg med genombrutna bärhandtag, baksargen med akantus och voluter, utdragbar skrivskiva, svängd front, skåp samt en låda, profilerad frontsarg med växtornamentik, svängda ben, framtagen originalfärg i ärggrönt, nyckel medföljer, höjd 86, 51 x 42 cm, slitage, äldre lagningar, lådan kompletterad, nyckelskyltar gamla men ej ursprungliga, retuscher

1115

2017-12-12