Nils Kreuger, På Landsborgens krön (Öland)
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
40 000-45 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
På Landsborgens krön (Öland)
Signerad och daterad N. Kreuger 1899. Tusch på olja på pannå, 26 x 36 cm.
PROVENIENS
Bukowskis Internationella Vårauktion 1998, auktion No 508, katalognr 95
LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, omnämnd sidan 258.
2077
2017-12-13