Olof Arenius, tillskriven, Damporträtt
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
OLOF ARENIUS
1700-1760, tillskriven
Porträtt av ung dam i pudrad peruk, klädd i ljusgrön klänning och blå mantel - midjebild
Olja på duk, 79 x 62 cm.
Förgylld och bronserad ram i rokoko
PROVENIENS
Professor Svante Arrhenius, Uppsala (tilldelades nobelpriset i kemi 1903)
därefter i arv fram till nuvarande ägare
Målningen köptes av professor Svante Arrhenius på 1920-talet och placerades i Nobelinstitutet för fysikalisk kemis lokaler på Frescati där han även bodde.
2111
2017-12-13