Oscar Törnå, En plein air
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
OSCAR TÖRNÅ
1842-1894
En plein air
Signerad och daterad Oscar Törnå Marlotte sur Marne 1876. Olja på pannå, 27 x 41,5 cm.
PROVENIENS
Nordén auktioner, Nr. 27, hösten 1997, katalognr 1
"Den första sommaren i Frankrike uppehöll han [Oscar Törnå] sig i Montigny-sur-Loing och Marlotte. Han fann flera av sina motiv ´På kanten av Fontainebleau-skogen´. Rapporterna hem om friluftsmålarnas arbetsmetoder under strövtågen i skog och mark hör till de tidigaste exakta beskrivningarna av det slaget [...] Mest spårar man intryck från Corot och Daubigny men också i de romantiska stämningsbilderna ett inflytande från Alfred Wahlberg [..]. (Viggo Loos)
2009
2017-12-13