Oscar Törnå, En plein air

Oscar Törnå, En plein air
Oscar Törnå, En plein air
Oscar Törnå, En plein air
Oscar Törnå, En plein air
Oscar Törnå, En plein air
Oscar Törnå, En plein air
Oscar Törnå, En plein air
Oscar Törnå, En plein air

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

OSCAR TÖRNÅ
1842-1894
En plein air
Signerad och daterad Oscar Törnå Marlotte sur Marne 1876. Olja på pannå, 27 x 41,5 cm.

PROVENIENS
Nordén auktioner, Nr. 27, hösten 1997, katalognr 1

"Den första sommaren i Frankrike uppehöll han [Oscar Törnå] sig i Montigny-sur-Loing och Marlotte. Han fann flera av sina motiv ´På kanten av Fontainebleau-skogen´. Rapporterna hem om friluftsmålarnas arbetsmetoder under strövtågen i skog och mark hör till de tidigaste exakta beskrivningarna av det slaget [...] Mest spårar man intryck från Corot och Daubigny men också i de romantiska stämningsbilderna ett inflytande från Alfred Wahlberg [..]. (Viggo Loos)

2009

2017-12-13