Parkfontän, 1800-talets tredje kvartal

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

PARKFONTÄN, 1800-talets tredje kvartal, England, i form av pojke sittande i campanaformat kar, på huvudet fontän med mindre kar, bemålat gjutjärn, postament i stengods med dekor av lejonmaskaroner på samtliga sidor, märkt GIBBS CANNING & Co TAMWORTH, stengods, höjd 203, karets diameter 100 cm, slitage, ställvisa nagg, lagningar

1040

2017-12-12