Pehr Gustaf von Heideken, motiv från Lejonbacken

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN (1781-1864) tillskriven: Utsikt mot norra fasaden på Stockholms slott med Lejonbacken - Mynttorget och Riddarholmskyrkan i fonden, akvarellerad pennteckning på papper, 29 x 34 cm, smärre kantlagning

PROVENIENS:
Stockholms Stads Bokauktionskammare, 7-12 mars 1941, nr 394, klubbat 166 kr (vid samma tidpunkt såldes ytterligare en akvarell av samma konstnär och tidpunkt, en utsikt över Logården med Gustaf III:staty och Skeppsholmen i fonden, nr 395, klubbat 151 kr). Auktionens akvarell beskrivs på följande sätt i katalogen från 1941:

"Slottets omgivningar i fullbordat skick med kajmurar o. strandgata (utförda 1809), uppfartsvägarna, appareljmurarna o. Lejonbackarna (fullbordade 1822-34), södra Norrbrodelen (öppnad för trafik 1 nov. 1807), Riddarholmskyrkans koppartäckta tornspira (avbrann 1835), mitt på Myntgatan en staty på postament (Gustaf Wasastatyn felplacerad?), i Strömparterren ett högvuxet trädbestånd, omgärdat av det 1832 (samtidigt med trädens plantering) uppsatta järnstaketet. På strandgatan en promenerande familj och på Norrbro en vagn förspänd med 4 vita hästar. I strömfåran en flatbottnad båt med rött suntält."

1024

2017-12-12