Regentlängd, 1700-tal, Sverige

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

REGENTLÄNGD, 12 stycken, Sverige 1700-tal, omfattar samtliga regenter från Kristian II till Ulrika Eleonora d.y., olja på pannå, infattade i bronserade ramar av pastellage, ovala vardera cirka 40 x 29, inklusive ramar cirka 47 x 35,5 cm, ställvis färgbortfall och retuscher, pannåer något slagna, ramar med smärre skador

Regenter enligt följande: Kristian II (1481-1559), Gustav Vasa (1496-1560, Erik XIV (1533-1577), Johan III (1537-1592), Sigismund (1566-1632), Karl IX (1550-1611), Gustav II Adolf (1594-1632), Kristina (1626-1689), Karl X Gustav (1622-1660), Karl XI (1655-1697), Karl XII (1682-1718) och Ulrika Eleonora (1688-1741)

LITTERATUR:
Bukowski Auktioner, Klassiska, hösten 2010, nr 280, jämför snarlik regentlängd omfattande 11 stycken porträtt, sannolikt av samma konstnär, från häradshövding Carl Birger Hasselroths samlingar

Regentlängder blev under 1700-talet och frihetstiden en viktig länk till landets svunna stormaktstid där man särskilt betonade släktskapet med landsfadern Gustav Vasa, Gustav II Adolf och de karolinska krigarkungarna. Särskilt betydelsefullt var detta för Adolf Fredrik som 1743 utsågs till kronprins efter Fredrik I som stod utan tronarvinge. På samma sätt kom sedermera sonen Gustav III att avbilda sig som en centralgestalt omgiven av sina företrädare på den svenska tronen. Regentserierna utfördes av flera olika konstnärer, men ofta figurerar verk av Niclas Lafrensen d.ä. och Ulrika Fredrika Pasch.

1021

2017-12-12