Regentporträtt, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

REGENTPORTRÄTT, åtta stycken, 1700-talets andra hälft, Jonas Åkerströms krets, omfattar Erik XIV, Johan III, Sigismund, Gustav II Adolf, Karl XI, Ulrika Eleonora d.y., Fredrik I samt Adolf Fredrik, olja på glas infattade i samtida bronserade ramar, 20 x 14 cm, smärre skador, ett glas med lagningar, smärre skador

PROVENIENS:
Privat samling, Särö, Hallands län

LITTERATUR: Bertil Rapp: Jonas Åkerström - ett gustavianskt konstnärsöde, Stockholm 1998, sidan 49, jämför porträtt av Gustav III på glas
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2010, nr 3077, jämför regentlängd tillskriven Jonas Åkerström omfattande 13 porträtt på glas, med proveniens från Jäders Bruks herrgård

Regentlängder blev under 1700-talet och frihetstiden en viktig länk till landets svunna stormaktstid där man särskilt betonade släktskapet med landsfadern Gustav Vasa, Gustav II Adolf och de karolinska krigarkungarna. Särskilt betydelsefullt var detta för Adolf Fredrik som 1743 utsågs till kronprins efter Fredrik I som stod utan tronarvinge. På samma sätt kom sedermera sonen Gustav III att avbilda sig som en centralgestalt omgiven av sina företrädare på den svenska tronen. Regentserierna utfördes av flera olika konstnärer, men ofta figurerar verk av Niclas Lafrensen d.ä. och Ulrika Fredrika Pasch. Jonas Åkerström utförde under sin ungdom en del regentporträtt, såsom ett par oljemålningar på pannå i formatet 19 x 15 cm, föreställande Adolf Fredrik och Lovisa Ulrika, signerade och daterade Hudiksvall 1778. Även ett porträtt i olja på glas i formatet 19 x 15 cm, föreställande Gustav III, signerat och daterat Hudiksvall 1779 föreligger.

1020

2017-12-12