Salsstolar, sengustavianska
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
SALSSTOLAR, 10 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, av Jacob Malmsten och hans krets (stolmakare i Stockholm 1780-1788), varav sju signerade IMS, en märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, uppsvängd rygg med dekor av axknippe, genombruten kopplad ryggbricka med akantushänge, raka konturerade sarger, avsmalnande ben varav främre med balusterformade avslut, H-kryss, bemålade i grått, delvis framtagen originalfärg, retuscher, slitage, smärre lagningar, delvis kompletterade fotavslut
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 126ff jämför snarlika stolar
1098
2017-12-12