Saltkar, 1800-tal, Wien
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
SALTKAR, 1800-tal, Wien, renässansstil, fot i form av sittande grip, skålens utsida med akantusornamentik, insidan med landskapsmotiv och tre kvinnor vid den sovande Amor, polykrom emalj på koppar och silver, höjd 10 cm, smärre slitage och emaljdefekter
PROVENIENS:
Affärsmannen Russell Bodés samling (1920-2017)
1012
2017-12-12