Sekretär, rokoko, av Gustaf Foltjern

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), sekretär, stockholmsarbete i rokoko, signerad GFT, fanerad med amarant, jakaranda, plommon och valnöt, delvis förgyllda bronsbeslag, snedställd klaff med bakomliggande lådinredning, inläggningar av friser och fält, fronten med två lådor, fronter med lister, naturalistiskt formade handtag, konturerad lambrekäng, svängda avsmalnande ben, nycklar medföljer, höjd 83, 91 x 47 cm, fanérlagningar och skador, gamla men ej ursprungliga lås

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 132, avbildad

1085

2017-12-12