Sekretär, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis förgyllda beslag i mässing, skiva med dubbel kälning, genombruten gallerkant à la greque, klaff med bakomliggande fack- och lådinredning, snedställda hörn med linser och kannelyrer, två lådor, avsmalnande kannelerade ben med fothylsor, nycklar medföljer, höjd 123, 97 x 48 cm, smärre slitage och lagningar

1156

2017-12-12