Servietter för Sophia Albertina

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

PRINSESSAN SOPHIA ALBERTINAS SERVIETTER, 8 st, 1800-talets första kvartal, linne, drällteknik, alla märkta SA. under hertigkrona samt St. 25.18., cirka 76 x 73 - 83 x 82 cm, smärre slitage och fläckar

PROVENIENS:
Prinsessan Sophia Albertina (1753-1829), syster till Gustaf III
genom arv överhovmästarinnan Fredrika Charlotta Stenbock, född Forsberg, även känd som Lolotte Stenbock
hennes son greve Magnus Albert Stenbock g.m. Johanna Margareta, född Hamilton
deras dotter Sofia Albertina Stenbock g.m. hovjägmästaren Herman Magnus af Petersens, Erstavik
deras dotter Ebba af Petersens g.m. överste Wilhelm Bergenstråhle
deras dotter fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
därefter genom gåva till nuvarande ägare

1025

2017-12-12