Soffa, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, efter förlaga av Louis Masreliez, träskuren dekor och pastellage, armlänen med lejonhuvuden och skulpterade gripar, sidorna med palmetter, sarger med bladstav, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, lös stoppad ryggdyna, framtagen färg sannolikt original, längd 199 cm, slitage, smärre kompletteringar och lagningar, kortad
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 259f, jämför snarlik respektive närmast identisk soffa av Ephraim Ståhl
1169
2017-12-12