Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ samt AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), Stockholms hallstämpel 1785, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld krönt kärve, korslagda lagerkvistar, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med draperifestonger och voluter, kvicksilverfolierade glas, 165 x 64 cm, smärre förgyllningsskador och lagningar
1190
2017-12-12