Spegel och konsolbord, empire, P.G. Bylander
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), spegel och konsolbord, göteborgsarbete i empire, etikettsignerade, mahognyfanerade, delvis träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, lunettformat krön med växtornamentik och kassetterat valv, pelare med joniska kapitäl, genombruten dekor, fasettslipade och kvicksilverfolierade glas, konsolbordet med dekor av psykopomper, emblem av korslagda kärvar och Mercurius kaducé, sarger med vinlövsbård, svärtad sockel, höjd 250, 76 x 54 cm, smärre dekorbortfall, fanér- och förgyllningsskador, skivan slagen
1068
2017-12-12