Spegel, senbarock, av Petter Johansson Helin

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

PETTER JOHANSSON HELIN (spegelfabrikör i Stockholm 1740-1759/62-), spegel, stockholmsarbete i senbarock, signerad PH samt IB (Jöran Beckman, ramsnickarmästare i Stockholm under Hallrätten 1741-1760, verksam 1744-1747 hos Sutthof & Helin) samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, fragmentarisk originalförgyllning, krönet och nedre sargen med dekor av akantus och rocailler, graverade fält, fasettslipat och kvicksilverfolierat originalglas och bakstycke, 58 x 33 cm, slitage, smärre förgyllningsskador
Synnerligen välbevarat originalskick

1093

2017-12-12