Spegel, sengustaviansk
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk av stockholmskvalitet, träskuren dekor, förgylld samt bemålad, över- och understycke med infattade gouacher med motiv av offerscen samt duvor med ymnighetshorn, ramen med dekor av blad-, pärl- och astragalstav, kannelerade pilastrar, baksidan med otydlig blyertspåskrift och datering 16 Juni 1806, kvicksilverfolierat och fasetterat originalglas, originalbakstycke, 114 x 53,5 cm, smärre slitage
1096
2017-12-12