Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, rocailler och voluter, ramen med akantusslingor och graverade ytor, nedre sargen genombruten, fasetterade kvicksilverfolierade originalglas, sannolikt originalbakstycke, 111 x 45 cm, slitage, smärre dekorskador och lagningar

1128

2017-12-12