Spegellampett, gustaviansk, av Johan Åkerblad
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett för två ljus, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ samt två Stockholms hallstämpel 1785, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med dekor av bandrosett och lins, ramen med bandfläta och pärlstav, ljusarmar av mässing, kvicksilverfolierat originalglas, originalbakstycke, 95 x 63 cm, förgyllningen med ställvisa, bättringar, krönet med smärre lagning, ljusarmar kompletterade
1162
2017-12-12