Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, träskuren dekor, förgylld, krönet med bandrosett, ramen med graverad dekor och pärlstav, nedre sargen med korslagda lagerkvistar, ljusarmar i mässing, fasettslipat och kvicksilverfolierat glas, bakstycket med svart lacksigill med initialer, ramen med påskrift i rödkrita Magd. Åhström, 78,5 x 62 cm, smärre dekorskador och lagningar, ljusarmar 1800-talets första hälft, bristning
PROVENIENS:
Fållans gård, Trångsund
1095
2017-12-12