Spegellampett, sengustaviansk, Eric Wahlberg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ERIC WAHLBERG (spegelmakare i Stockholm ca. 1760-1811) tillskriven, spegellampett, sengustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, träskuren dekor, framtagen fragmentarisk originalförgyllning, krönet med infattad medaljong i gips föreställande Gustav III, dekor av växtornamentik, kannelerade pilastrar, ramen med band- och pärlstav, nedre sargen med växtornament, ljusarmar i mässing, fasettslipat kvicksilverfolierat originalglas samt originalbakstycke, 101 x 61,5 cm, slitage, senare ljusarm, en manschett saknas

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 229f, jämför speglar signerade av Eric Wahlberg

1133

2017-12-12