Spegellampett, stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SPEGELLAMPETT, högklassigt stockholmsarbete i empire, för två ljus, fanerad med mahogny, krönet träskuret och förgyllt med polerat guld och slagmetall, dekor av voluter, fleuronger och akantus, ramen med förgylld pastellagedekor av pärlstav och kymation, matterade och polerade brännförgyllda ljusarmar av brons i Reinhold Fredric Lindroths art, kvicksilverfolierat fasettslipat originalglas, bakstycke i original, 98 x 70 cm, smärre folierings- och fanérskador

LITTERATUR:
Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 158f, jämför ljusarmar på ljuskronor i Röda salongen - kungens salong - på Rosendals slott

1163

2017-12-12