Spegellampetter, gustavianska, av Niclas Reding
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
NICLAS REDING (spegelmakare i Jönköping 1779-1826), ett par snarlika spegellampetter, en signerad NR, båda med Jönköpings hallstämpel, för vardera ett ljus, träskuren dekor, förgyllda, krönet med draperifestong mot graverad botten, slät ram, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, 55 x 18,5 respektive 56,5 x 18,5 cm, slitage, smärre dekorkompletteringar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 204, jämför ett par närmast identiska spegellampetter av Niclas Reding
1131
2017-12-12