Spegellampetter, Karl Johan, av J.P. Holmberg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
JOHAN PETTER HOLMBERG (spegelmakare i Stockholm 1813-1831/35), ett par spegellampetter, en signerad J.P. Holmberg samt Stockholms hallstämpel 1820(?), fanerade med mahogny, förgylld dekor i pastellage i form av kymation, ljusarmar i brännförgylld brons, spiralvridna med fabeldjurshuvuden, kvicksilverfolierat respektive silverfolierat glas, originalbakstycken, ovala 55,5 x 40 cm, folieringsskador, ljusarmar möjligen ej ursprungliga
1160
2017-12-12