Spegellampetter, transition, av Anders Malmqvist
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
ANDERS MALMQVIST (spegelmakare i Kalmar 1773-1779), ett par spegellampetter, transition, en signerad AM, båda med Kalmar stads hallstämpel, för vardera ett ljus, träskuren dekor och papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, delvis graverad dekor av akantus, blommor, festonger och rocailler, ljusarmar i mässing, silverfolierade glas, 50 x 19 cm, ett senare bakstycke
LITTERATUR:
RIG, 1931:1-2, Manne Hofréns artikel om spegelmakare i Kalmar, sidan 50, bild 11, jämför spegellampett av Anders Malmqvist
1094
2017-12-12