Spegellampetter, transition, av Anders Malmqvist

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

ANDERS MALMQVIST (spegelmakare i Kalmar 1773-1779), ett par spegellampetter, transition, en signerad AM, båda med Kalmar stads hallstämpel, för vardera ett ljus, träskuren dekor och papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, delvis graverad dekor av akantus, blommor, festonger och rocailler, ljusarmar i mässing, silverfolierade glas, 50 x 19 cm, ett senare bakstycke

LITTERATUR:
RIG, 1931:1-2, Manne Hofréns artikel om spegelmakare i Kalmar, sidan 50, bild 11, jämför spegellampett av Anders Malmqvist

1094

2017-12-12