Spegelmålning, tillskriven Anders Bergius
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
ANDERS BERGIUS (1713-1793) tillskriven: porträtt föreställande man klädd i blå rock, sidenväst och krås, i handen palett och penslar, möjligen självporträtt av konstnären, olja på glas mot bakgrund av kvicksilverfolierat glas, monterad i samtida förgylld ram med träskuren dekor av blomsterfestonger, originalbakstycke, 57 x 44 cm, smärre folieringsskador och retuscher
LITTERATUR:
Bukowski Auktioner, Internationella, våren 2009, nr 399, jämför damporträtt, möjligen Anna Charlotta Kruus, av Anders Bergius, inköpt av Nationalmuseum, inventarienummer NMGRH 4674
1022
2017-12-12