Speglar, gustavianska, av Johan Åkerblad
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), två snarlika speglar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IÅ under krona, båda med Stockholms hallstämpel med otydligt årtal 1780(?), träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall i deux coulers, krönet med flammande urnor och lagerfestonger, ramen med pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger, kvicksilverfolierade glas, 102,5 x39 respektive 103 x 38,5 cm, enstaka kompletteringar, obetydliga dekorskador och lagningar
1132
2017-12-12