Statyett, 1700-talets slut, sannolikt Rom
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
STATYETT, 1700-talets slut, sannolikt Rom, Grand Tour souvenir, enlevering - Sabinskornas bortrövande, mörkpatinerad brons, monterad på oktogonal sockel av portoromarmor, höjd 34 cm, smärre bristningar och ställvisa lagningar, sockel med nagg
LITTERATUR:
Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sidan 129, jämför bronsstatyett från Gustav III:s divansförmak
1046
2017-12-12