Statyett, 1700-talets slut, sannolikt Rom

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

STATYETT, 1700-talets slut, sannolikt Rom, Grand Tour souvenir, enlevering - Sabinskornas bortrövande, mörkpatinerad brons, monterad på oktogonal sockel av portoromarmor, höjd 34 cm, smärre bristningar och ställvisa lagningar, sockel med nagg

LITTERATUR:
Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sidan 129, jämför bronsstatyett från Gustav III:s divansförmak

1046

2017-12-12