Stenbord, Gotland, 17/1800-tal

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

STENBORD, 17/1800-tal, Gotland, skivan 1700-tal av röd kalksten, s.k. Gotlandsmarmor, underrede av furu, fronten med två lådor, svängda ben, framtagen äldre bemålning i blått, höjd 75, 144 x 79 cm, slitage, något maskstunget

PROVENIENS:
Klintehamn, Gotland

1117

2017-12-12