Stenbord, Gotland, 17/1800-tal
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
STENBORD, 17/1800-tal, Gotland, skivan 1700-tal av röd kalksten, s.k. Gotlandsmarmor, underrede av furu, fronten med två lådor, svängda ben, framtagen äldre bemålning i blått, höjd 75, 144 x 79 cm, slitage, något maskstunget
PROVENIENS:
Klintehamn, Gotland
1117
2017-12-12