Sullastol, sengustaviansk, Petter Thunberg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
PETTER THUNBERG (stolmakare i Stockholm under 1700-talets slut), sullastol, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad PT, träskuren dekor, svängd kraftig ryggbricka, sarger med bandfläta, räfflade stolpar, hörnfleuronger, sabelformade bak- och framben med kannelering, bemålad i pärlgrått, fotavslut med smärre kompletteringar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas signaturer, Stockholm 2005, sidan 175, signaturen avbildad
1100
2017-12-12