Tazza, Karl Johan
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
TAZZA, Karl Johan, Kolmårdens marmorverk, campanaform, fyrkantig sockel, uppsvängd fot, godronnerad botten, utsvängd mynning, skulpterad kolmårdsmarmor, höjd 30, diameter 45 cm, obetydliga nagg
LITTERATUR:
Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 76f & 88f, avsnitt om kolmårdsmarmor, sidan 270, jämför tazzor av kolmårdsmarmor på huvudfasadens balkong vid Rosendals slott
Under 1820-talet lät Karl XIV Johan göra omfattande beställningar från Kolmårdens marmorverk till Rosendals slott och till det planerade konstmuseet i anslutning till slottet. 1824 sattes kolonnaden och balkongen upp vid Rosendal, vilken kröns av snarlika tazzor.
1026
2017-12-12