Tekanna med rechaud silver 1836

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

TEKANNA MED RECHAUD, av Adolf Zethelius, Stockholm 1836, rechauden stämplad Fredrik & Wilhelm Zethelius 1841, rund bukig, delvis godronnerad kanna, dekor av akantus, fällbar hänkel med träisolering, rechaud med tre plana fötter, bladabårder i relief, sekundär brännare stämplad C. G. Hallberg, Stockholm 1914, kannans höjd 22 cm, total vikt 1815 g, kannan med två bucklor

1283

2017-12-12