Terrin med lock silver Breslau 1761-76
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
45 000-50 000 SEK
TERRIN med lock, av Carl Gottfried Haase, Breslau 1761-76, rund, bukig, tre ciselerade, utsvängda bladfötter, två hänklar som fötterna, på livet pålödd vapensköld, välvt lock med plan översida, lockknopp i form av ciselerad bladformation, invändig förgyllning, höjd 27 cm, diameter ca 26,5 cm, vikt ca 2550 g, smärre lagningar, skrapmärken efter lockknoppens vridning
1304
2017-12-12